FETHİYE MERKEZ

Dünyanın dört bir tarafından turist akınına uğrayan Fethiye'nin nüfusu 67965'dir. Tabi bu rakam yazları kat ve kat artmaktadır. Antik dönemde, Telmessos olarak bilinen Fethiye, 8. yy.da Anastasios II adını, 1424 yılında Osmanlı topraklarına katılmasıyla uzak şehir anlamına gelen Meğri adını ve nihayet 1934'de şehit pilot Fethi Bey'in onuruna Fethiye adını alır.

Doğanın da cömert davrandığı Fethiye'de Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Saklıkent, Yakapark, Göcek, 12 Adalar, Çalış Plajı görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Gelelim Fethiye'nin lezzetlerine, her zevke uygun yemeği bulabileceğiniz Fethiye'de yöreye özel Ölemeç Çorbası, Et Kapama, Bulgurlu Domates, Sündürme, Arapaşı, Yumurta Bohçası ve otlu gözleme yemeden dönmek olmaz...

Fethiye'nin tarihe ışık tutan tarihi değerleri ise;
Şehrin güneyinde yükselen Fethiye Kalesi,
Arkeoloji bölümünde seramik eserler, heykeller, etnografik bölümde yöreye has el dokuma örnekleri, dastar tezgahı, gümüş takılar, açık teşhirde ise büyük taş eserler, lahitler ve Izraza Anıtının sergilendiği Fethiye Müzesi, Eski dönemlerin izlerini görebileceğimiz yöre halkının el emeği ürünlerinin de sergilendiği hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu Paspatur Çarşısı da önemlidir. Ayrıca şehir merkezinde Antik tiyatro ve Amintas (kaya mezarları) bulunmaktadır.

Fethiye Merkez 'de adalar tur teknelerininn kalktığı modern bir liman ve marina vardır.